Clynelish 14 YO

Test podstawowej edycji OB z Destylarni Clynelish. 14 lat w beczkach, whisky jest sztucznie barwiona, zabutelkowana jest w mocy 46%. Clynelish 14 YO to jedna z ciekawszych podstawek. Profil whisky z tej destylarni po prostu bardzo lubię i już od dłuższego czasu chciałem przetestować i zrecenzować na blogu wersję oficjalną. Zapraszam do lektury.

 

Podstawowe informacje o recenzowanej whisky:

 

  • Destylarnia: Clynelish
  • gatunek: single malt scotch whisky
  • Cena: whisky od 150 do 200 zł
  • Wiek: whisky 14-letnia
  • ABV (zawartość alkoholu): 46,0 %
  • whisky barwiona karmelem
  • Link do whiskybase tutaj: https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/38229/clynelish-14-year-old

 

Clynelish 14 test i nota degstacyjna:

 

Kolor: Jasne złoto
Zapach: Owocowy, białe owoce, winogrona, odrobina wosku, trochę karmelu, słodkie przyprawy, trawa, siano, orzechy
Smak: Kremowy, cytrusy, pomarańcze, skórka pomarańczowa, świeże wiśnie, morele, brzoskwinie, potem kandyzowane owoce dość słodko
Finisz: Średnio długi, z nutami skórki pomarańczowej, cynamonu, ciastek i wosku

 

Ocena 3 na 10 punktów
Clynelish 14 ocena
3/10

Clynelish 14 opinie i podsumowanie:

 

Aromat o głównie białe owoce, siano, orzechy w tle odrobina wosku i karmelu. Nos nie jest szczególnie intensywny – raczej nieśmiały, choć ciekawy. W Smaku wydaje się być odrobinę lepiej. Mamy cytrusy, świeże wiśnie i morele. Na końcu wszystko zmierza w słodką i kandyzowaną stronę. Brakuje trochę ciała. Zarówno smak i zapach – lekko mglisty. Finisz już całkiem fajny taki właśnie woskowy.

 

 

Clynelish od niezależnych bottlerów czy wersja oficjalna?

 

Biorąc pod uwagę poziom cenowy – jest to jedna z ciekawszych podstawek i wśród podstawowych wypustów warto zwrócić na nią uwagę. Jeśli jednak chodzi o porównanie Clynelish OB choćby  do takiej wersji od Adelphi, to 14-letnia oficjalna wersja wypada bardzo blado. Wosk jest – ale bardzo nieśmiało, trochę owoców, trochę trawy – wygląda jak blady cień tego co możemy dostać w cask strength od niezależnych bottlerów. Jeśli polubiłeś paletę aromatyczną, którą oferuje Clynelish powinieneś zainteresować się tym co oferują niezależne botllingi tej whisky. Może być więcej ciekawych wrażeń niż tutaj, w wersji OB.

 

Clynelish 14 cena i dostępność

 

Whisky w europejskich sklepach internetowych zwykle dostępna w okolicy 35-40 euro. W Polsce – zwykle są to okolice 190 zł w internecie, i około 220-240 zł w sklepach stacjonarnych oraz marketach. 220 zł to już nie tanio – jak na whisky z marketu i podstawkę. Warto wspomnieć, że Clynelish występuję również w wersji 200-stu mililitrowej – dokładnie takiej jaka wzięła udział w naszym teście i jest na zdjęciach. To taki większy sampelek, który pomoże Ci spróbować wersji oficjalnej bez potrzeby kupowania całej butli.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *