Glen Garioch 1993 BR recenzja

Glen Garioch 1993 Berry Bros

Podobno Glen Garioch z wczesnych lat 90-tych to whisky dobrze rokująca i można znaleźć kilka wypustów właśnie z beczek po sherry, które zasługują na szczególną uwagę. Dziś test takiej whisky, czyli Glen Garioch 1993 BR z beczki po oloroso sherry pierwszego napełnienia. Glen Garioch trafił do beczki w roku 1993, a został zabutelkowany w roku 2015 w ramach serii Berrys’. Spodziewam się intensywnej sherrówki, bo 21 lat w beczce first fill oloroso powinno zrobić robotę. Sprawdźmy.

 

Podstawowe informacje o recenzowanej whisky:

 

  • Destylarnia: Glen Garioch
  • Bottler: Berry Bros & Rudd (seria Berrys’)
  • Cask: 781
  • gatunek: single malt scotch whisky
  • Cena: whisky od 400 do 800 zł
  • Wiek: whisky 21-letnia
  • ABV (zawartość alkoholu): 57,0 %
  • Whisky single cask, cask strength, nie filtrowana na zimno i nie barwiona karmelem
  • Link do whiskybase tutaj: https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/65095/glen-garioch-1993-br

 

Glen Garioch 1993 Berrys' label

 

Glen Garioch 1993 BR test i nota degustacyjna:

 

Kolor: Ciemnozłota
Zapach: Nieśmiało się rozwija, na początku słodko, kawa, karmel, rodzynki, potem coś mokrego, ciasteczka, winogrona, ciemna czekolada, na końcu sporo suszonych owoców: figi, rodzynki i słodkie przyprawy
Smak: Słodki, pomarańcze, ciasto, krówka, karmel syrop z agawy, bardzo zrównoważony
Finisz: Długi, z nutami brązowego cukru (demerara), toffi, czekolady
na końcu bardzo delikatnie taniczny

 

Ocena 5,5 na 10 punktów

Glen Garioch 1993 BR ocena:
5.5/10

 

Glen Garioch 1993 Berry Bros opinie i podsumowanie:

 

Glen Garioch 1993 Berry Bros, to whisky dość mocno zdominowana przez sherry. Oprócz sherrowych nut niewiele jest czegoś więcej, może po za winogronami i czymś mokrym i ziemistym w tle. Winogrona to jedyne świeże owoce jakie udało mi się znaleźć w tej whisky. Dalej mamy już nuty typowe dla sherry – bardzo dużo suszonych owoców, krówki, toffi, syrop z agawy. Finisz jest bardzo deserowy i przyjemny – czekolada, brązowy cukier. Tylko na samym końcu pojawia się bardzo delikatna nuta taniczna, bo generalnie w tej whisky niemal nie występują akcenty taniczne czy wysuszające.

 

Na pewno trzeba przyznać, że whisky jest bardzo czysta. Nie ma tutaj ani siarki, ani innych tego typu defektów  Wszystko jest bardzo dobrze ułożone, whisky jest niesamowicie gładka w smaku i bardzo przyjemna w odbiorze.

 

Jeśli ktoś lubi czyste sherry, ta whisky przypadnie mu do gustu – tutaj jest to podane niemal w idealnej harmonii i bez defektów. Jeśli ktoś szuka czegoś poza nutami sherry w whisky, ta butelka może wydawać mu się odrobinę nudna. Ja raczej należę do tych drugich – stąd ocena ode mnie nieco niższa.

 

Glen Garioch 1993 BR cena i dostępność

 

Glengarioch 1993 BR została zabutelkowana w roku 2015 i w chwili obecnej niewiele butelek zostało na rynku. W nielicznych sklepach internetowych, w cenie około 130 euro wciąż można znaleźć testowaną whisky Glen Garioch. Cena chyba przyzwoita, bo na marketplace’ach  już bywa drożej i whisky jest wystawiana w cenach ponad 200 euro.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *