Johnnie Walker Black Label opinie i recenzja

Johnnie Walker Black Label

Johnnie Walker Black Label to jedna z najlepiej sprzedających się szkockich whisky na świecie.  Jest to blended whisky komponowana z 40-stu różnych destylatów, które dojrzewały w baczkach po bourbonie oraz sherry. Dowiedz się jaki jest Johhnie Walker Black Label, jak smakuje i czego możesz spodziewać się po tej butelce czytając poniższą recenzję. Sprawdź jak JW Black wypada w degustacji, czy można go pić bez coli i lodu i oznacza jego dymny charakter.

Podstawowe informacje o recenzowanej whisky:

 

Johnnie Walker Black Label test i nota degustacyjna:

 

Kolor: ciemna herbata, karmelowy
Zapach: delikatne morskie powietrze, dym, karmel, sherry, pieczone jablka, imbir, rodzynki, ciemna czekolada, wosk, skórka pomarańczowa  ananas, suche ciasto, bialy pieprz, wilgotna ziemia
Smak: wodnista konsystencja (faktura), troche tytoniowy, slodki, cytrusowy – wręcz lekko kwaśny, na końcu pikantny z nutami czarnego pieprzu
Finisz: średniej długości, na początku taniczny z nutami tytoniu i starego drewna, na końcu pikantny z nutami węgla drzewnego.

 

Johnnie Walker Black Label ocena: 2 na 10 punktów

Johnnie Walker Black Label ocena:
2/10
 Johnnie Walker Black Label test

 

Johnnie Walker Black Label opinie i podsumowanie:

 

Paleta aromatów, które oferuje ta whisky jest dość bogata, złożona i co najważniejsze – intensywna. Świetnie sprawdzają się whisky single malt, które tworzą kompozycję Johnniego Walkera. Mam na myśli przede wszystkim whisky Talisker i Caol Ila, które wnoszą dymność i ziemistość do tego blenda. Te cięższe nuty równoważą aromaty owocowe, które w tym blendzie są w klimacie sherry (rodzynki, karmel, pieczone jabłka). Całość jest dobrze skomponowana, aromaty ewoluują tworząc dość bogatą kompozycję.

 

Jeśli chodzi o smak, negatywnie zaskakuje konsystencja i struktura tej whisky. Whisky w ustach rozpływa się jak woda. Sprawia wrażenie bardzo wodnistej w strukturze (nie w smaku – nie mam na myśli whisky rozwodnionej). Zupełnie nie zapowiada tego zapach – tutaj raczej spodziewałbym się czegoś bardziej oleistego. Sam smak jest ok. Jest złożony – pojawia się nuty słodko-kwaśne, które osobiście bardzo lubię.

 

Najsłabszą stroną tej whisky jest finisz. Finisz w blended whisky jest zwykle krótki i mało złożony. W przypadku Johnnie Walker Black Label nie jest aż tak krótki, jak moglibyśmy się tego spodziewać. Jest średnio długi, ale mało przyjemny: piekący z nutami czarnego pieprzu i węgla drzewnego. Taki finisz najczęściej świadczy o zużytych i  mocno wypalonych beczkach w których dojrzewały destylaty.

 

12-letnia blended scotch whisky – co to znaczy na przykładzie Johnnie Walker 12 years old

 

Lubie blendy z oznaczonym wiekiem. Jakie korzyści dla pijącego wiążą się z oznaczeniem wieku na whisky? Oznacza to, że wiek najmłodszego składnika nie może być niższy niż ten określony na etykiecie. Zatem w tego typu blended whisky nie znajdziemy stosunkowo młodej single malt, jak również młodej grain whisky, która w przypadku niedrogich blendów bez określonego wieku może przyjąć formę po prostu świeżego spirytusu zbożowego. Konsekwencje są takie, że w przypadku blendów z oznaczonym wiekiem na poziomie lat 12-stu raczej nie powinniśmy spotkać agresywnych aromatów alkoholowych, wódczanych, – które często wystąpią w niedrogich blendach. Tak też jest w przypadku Johnnie Walker 12 Black Label.

 

Johnnie Walker Black Label degustacja

 

Johnnie Walker Black Label jak pić?

 

12 lat na etykiecie w przypadku JW Black Label gwarantuje nam brak młodych destylatów w kompozycji tej whisky. Przez to zarówno w smaku jak i zapachu nie nie znajdziemy agresywnego alkoholu. To predysponuje tę whisky do samodzielnego picia (bez coli i lodu). Oczywiście wciąż jest to blended whisky, nie mniej jednak, Johnnie Walker Black Label jest na tyle ciekawie skomponowany, że z powodzeniem można odkryć aromaty i smaki podczas samodzielnego degustowania. Jeśli zastanawiasz się z czym pić Johnnie Walker, uspokajam – Black Label 12 nadaje się również do picia bez coli i niekoniecznie trzeba pić go z lodem.

 

Johnnie Walker Black Label cena i konkurencja

 

Johnnie Walker Black Label to jedna z najlepiej sprzedających się whisky na świecie. Whisky posiada bardzo mocną markę i Polsce dostępna jest w cenie regularnej 100 zł i więcej za butelkę 0,7 l. Zauważycie pewnie, ze w tej cenie można już kupić najtańsze whisky single malt (często dziesięcioletnie czy dwunastoletnie). Pytanie czy w takiej cenie warto wybrać Black Label czy raczej poszukać okazji na podstawowe wypusty single malt? Jeśli z jakiś powodów zastanawiasz się wyłącznie nad blended whisky, porównaliśmy whisky Johnnie Walker Black Label z głównym konkurentem w tym segmencie cenowym czyli Ballantine’s 12 years old. Dowiedz się więcej, która whisky okazała się lepsza czytając porównanie Johnnie Walker Black Label vs Ballantine’s 12.

 

PS: czy was też denerwują butelki z dozownikiem?

 

JWBL otwarta butelka z zabezpieczeniem przed ponownym napełnieniem

 

One thought on “Johnnie Walker Black Label”

  1. Super recenzja, mam identyczne zdanie co do tej whisky. Czarny Jasio jest moim ulubionym blendem, może troszkę przeszkadza pieprzność ale nie przykrywa ona pozostałych aromatów, w które osobiście muszę przyznać JWBL jest bogaty jak na blenda…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *