Glen Scotia 15 review

Glen Scotia 15

Glen Scotia 15 to dość ciekawa whisky z (tej mniej znanej) destylarni z Cambeltown. Glen Scotia ostatnimi czasy dość mocno poszukiwała swojego miejsca na runku wypuszczając lepsze i gorsze malty. Dziś podobno ten lepszy z wypustów – czyli 15 letnia whisky, która dojrzewała w beczkach z amerykańskiego dębu. Whisky nie jest filtrowana na zimno, jest z kolei barwiona karmelem. Sprawdźmy czy faktycznie jest tak ciekawa jak mówią nam internety.

 

Podstawowe informacje o recenzowanej whisky:

 

  • Destylarnia: Glen Scotia
  • gatunek: single malt scotch whisky
  • Cena: whisky od 200 do 250 zł
  • Wiek: whisky 15-letnia
  • ABV (zawartość alkoholu): 46.0 %
  • Nie filtrowana na zimno, ale jest sztucznie barwiona
  • Link do whiskybase tutaj: https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/62940/glen-scotia-15-year-old

 

Glen Scotia 15 – test i nota degustacyjna

 

Kolor: Bursztynowy
Zapach: Wanilia, jabłka, winogrona, banany, kiwi, kumkwat, przyprawy, odrobina skory, takiej trochę zapoconej,  stęchła, zakurzona piwnica, jakaś pojedyncza nuta tytoniu, po dodaniu wody suszone owoce i mleczna czekolada, delikatny dym
Smak: Wibrująca na języku, nieśmiałe nuty skóry, delikatny dym. słodko kwaśna, landrynki, kiwi, karton
Finisz: Długi i rozgrzewający z nutami białego pieprzu i pikantnej dębiny, tektury i odrobiną skóry

 

Ocena: 4  / 10 punktów

 

Ocena Glen Scotia 15
4/10

 

Glen Scotia 15 test

 

Glen Scotia 15 opinie i podsumowanie:

 

Moim zdaniem mocno stroną tej whisky jest z pewnością aromat. Jest on mocno złożony i rozwijający się. W zapachu znajdziemy tropikalne owoce, trochę wanilii i przypraw, ale jest to wszystko zawinięte w zakurzoną, zapoconą skórzaną torbę. Bardzo nietypowy i ciekawy profil aromatyczny – szczególnie jak na whisky z podstawowej oferty. W smaku jest trochę gorzej. Na plus początkowe uderzenie – wibrujące i ciekawe. Później mamy trochę skóry, kiwi i na końcu karton i skóra. Niestety smak nie dorównuje zapachowi. Finisz ciekawy i długi – przyjemnie rozgrzewa zaskakuje nutą skóry na samym końcu.

 

Cała paleta, którą oferuje Glen Scotia 15 jest dość ciekawa i mało typowa dla w sumie młodej, 15-letniej whisky. Bardzo podoba mi się połączenie tropikalnych owoców z tą zakurzoną skórą. Finisz jest długi i ciekawy. Tym sposobem jest to jedna z ciekawszych podstawek jakie piłem.

 

Glen Scotia 15 cena i dostępność

Whisky możemy kupić w okolicach 45-60 euro za butelką. W Polsce Glen Scotia 15 to cena około 240-250 zł, chyba że uda nam się trafić na promocję. W tym momencie jest to whisky z podstawowej oferty tej destylarni i jest dość szeroko dostępna – najczęściej w specjalistycznych sklepach.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *