Ardmore 2002 Gordon and MacPhail opinie

Ardmore 2002 Gordon and MacPhail

Ardmore uchodzi obecnie za jedną z bardziej niedocenianych destylarni. Dziś w kieliszku znalazł się wypust z 2002 roku od niezależnego bottlera jakim jest Gordon & MacPhail. Testowana whisky Ardmore to mieszanka destylatów z trzech beczek po sherry ponownego napełnienia. Została zabutelkowana bez rozcieńczania w roku 2016. Poniżej recenzja Ardmore 2002 GM, czyli sprawdzamy co ma do zaoferowania ta 14-letnia torfowa whisky z  Highlands.

 

Podstawowe informacje o recenzowanej whisky:

 

  • Destylarnia: Ardmore
  • cask: 935, 936 & 938
  • gatunek: single malt scotch whisky
  • Cena: whisky do 400 zł
  • Wiek: whisky 14-letnia
  • ABV (zawartość alkoholu): 57,5 %
  • Whisky cask strength, nie filtrowana na zimno i nie barwiona karmelem
  • Link do whiskybase tutaj: https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/89989/ardmore-2002-gm

 

Ardmore 2002 GM test i nota degustacyjna

 

Kolor: jasne złoto
Zapach: zdechła ryba, suszące się deski drewniane, sieci rybackie w słońcu, olej silnikowy, nagrzane opony, czarna guma, przyprawy, nieśmiała sherry w tle
Smak: drewno, skórka pomarańczowa, skórka cytrynowa, czereśnie, dym
Finisz: długi, z nutami dymu i mokrej ziemi

 

Ocena 5,5 na 10 punktów
Ardmore 2002 GM ocena:
5.5/10

Ardmore 2002 GM opinie i podsumowanie:

W zapachu nie ma śladów siarkowych aromatów, jednocześnie whisky jest bardzo charakterna i bezkpompromisowa. I to mi się bardzo podoba, że w „czysty” sposób whisky może być tak wyrazista. Charakter sherry jest zaakcentowany i pełni tutaj tło dla ciekawych torfowych aromatów. Mamy rybkę, mamy suszące się sieci i deski, jest olej silnikowy i rozgrzana, czarna guma. Zapach jest bardzo ładny i czysty, dość złożony jak na 14-letnią whisky – w dodatku torfową.
Smak: dobry mouthcoating, whisky jest tłusta, intensywna i z pazurem. W smaku nie jest już tak bogato jak w zapachu, ale na nudę nie możemy narzekać. Ardmore 2002 GM zaoferuje nam przyjemne drewno, skórki cytrusowe, czereśnie i dym. Finisz długi i przyjemny.

 

Moim zdaniem Ardmore 2002 od Gordon & MacPhail to przykład whisky dojrzałej, torfowej, gdzie torfowy charakter jest wyraźny, ale jest świetnie zintegrowany z całością. Whisky na mocne 5.5 punktów, może w porywach na 6 i jest to bardzo zasłużona ocena.

 

Ardmore 2002 GM cena i dostępność:

 

Whisky pojawiła się w 2016 roku na rynku i wciąż można ją spotkać w kilku sklepach internetowych – głównie niemieckich. Cena za ten wypust Ardmore to okolice 75-85 euro – zatem butelka jest do dostania poniżej 400 zł.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *