Clynelish 14 YO

Test podstawowej edycji OB z Destylarni Clynelish. 14 lat w beczkach, whisky jest sztucznie barwiona, zabutelkowana jest w mocy 46%. Clynelish 14 YO to jedna z ciekawszych podstawek. Profil whisky z tej destylarni po prostu bardzo lubię i już od dłuższego czasu chciałem przetestować i zrecenzować na blogu wersję oficjalną. Zapraszam do lektury.

 

Podstawowe informacje o recenzowanej whisky:

 

  • Destylarnia: Clynelish
  • gatunek: single malt scotch whisky
  • Cena: whisky od 150 do 200 zł
  • Wiek: whisky 14-letnia
  • ABV (zawartość alkoholu): 46,0 %
  • whisky barwiona karmelem
  • Link do whiskybase tutaj: https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/38229/clynelish-14-year-old

 

Clynelish 14 test i nota degstacyjna:

 

Kolor: Jasne złoto
Zapach: Owocowy, białe owoce, winogrona, odrobina wosku, trochę karmelu, słodkie przyprawy, trawa, siano, orzechy
Smak: Kremowy, cytrusy, pomarańcze, skórka pomarańczowa, świeże wiśnie, morele, brzoskwinie, potem kandyzowane owoce dość słodko
Finisz: Średnio długi, z nutami skórki pomarańczowej, cynamonu, ciastek i wosku

 

Ocena 3 na 10 punktów
Clynelish 14 ocena
3/10

Clynelish 14 opinie i podsumowanie:

 

Aromat o głównie białe owoce, siano, orzechy w tle odrobina wosku i karmelu. Nos nie jest szczególnie intensywny – raczej nieśmiały, choć ciekawy. W Smaku wydaje się być odrobinę lepiej. Mamy cytrusy, świeże wiśnie i morele. Na końcu wszystko zmierza w słodką i kandyzowaną stronę. Brakuje trochę ciała. Zarówno smak i zapach – lekko mglisty. Finisz już całkiem fajny taki właśnie woskowy.

 

 

Clynelish od niezależnych bottlerów czy wersja oficjalna?

 

Biorąc pod uwagę poziom cenowy – jest to jedna z ciekawszych podstawek i wśród podstawowych wypustów warto zwrócić na nią uwagę. Jeśli jednak chodzi o porównanie Clynelish OB choćby  do takiej wersji od Adelphi, to 14-letnia oficjalna wersja wypada bardzo blado. Wosk jest – ale bardzo nieśmiało, trochę owoców, trochę trawy – wygląda jak blady cień tego co możemy dostać w cask strength od niezależnych bottlerów. Jeśli polubiłeś paletę aromatyczną, którą oferuje Clynelish powinieneś zainteresować się tym co oferują niezależne botllingi tej whisky. Może być więcej ciekawych wrażeń niż tutaj, w wersji OB.

 

Clynelish 14 cena i dostępność

 

Whisky w europejskich sklepach internetowych zwykle dostępna w okolicy 35-40 euro. W Polsce – zwykle są to okolice 190 zł w internecie, i około 220-240 zł w sklepach stacjonarnych oraz marketach. 220 zł to już nie tanio – jak na whisky z marketu i podstawkę. Warto wspomnieć, że Clynelish występuję również w wersji 200-stu mililitrowej – dokładnie takiej jaka wzięła udział w naszym teście i jest na zdjęciach. To taki większy sampelek, który pomoże Ci spróbować wersji oficjalnej bez potrzeby kupowania całej butli.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *