Talisker 10 years old butelka i karton

Talisker 10 years old

Talisker to destylarnia założona 1830 roku na wyspie Skye. Obecnie pozostaje w rękach koncernu Diageo. Whisky jest szeroko i łatwo dostępna. Pomimo nowych wypustów typu NAS (no aged statement) jak Skye, Storm czy 57° North podstawową whisky z pozostała wersja dziesięcioletnia. Whisky z destylarni Talisker wykorzystywana jest również jako składnik uznanych blended whisky, jak chociażby Johnie Walker Green Label. Nie mniej jednak Talisker pozostaje bardzo charakterystyczną whisky i ważna marką Diageo skierowaną na rynek single malt.

 

Podstawowe informacje o recenzowanej whisky:

Talisker 10 years old nota degustacyjna:

Kolor: ciemno złoty, bursztynowy
Zapach: mokra ziemia, mokra trawa, morskie powietrze, cytrusy, jabłka, pieprz
Smak: delikatnie kwaśny, wytrawny, cytrusy, skórka pomarańczowa, imbir
Finisz: długi, dymny, pikantny o rozgrzewający z nutami soli i kwaśnych owoców.

 

Taliker 10 ocena: 3 na 10 punktów

 

Talisker 10 ocena:
3/10

 

Talisker 10 years old ocena i podsumowanie:

 

Podstawowy wypust Taliskera wydaje się trzymać poziom. Uwagę zwraca nietypowa moc, z którą whisky jest butelkowana. Producent również nie pisze nic o filtracji na zimno – choć mam wrażenie że po dodaniu wody whisky staje się delikatnie mętna – co świadczyłoby o braku filtracji na zimno. W Taliskerze dymnych nut nie ma aż tak dużo, jak u kolegów z Islay, przez co może on stanowić dobre wprowadzenie w torfowe klimaty. Jak na whisky 10-letnią, Talisker 10 jest nad wyraz dobrze zbalansowana, bogata z wyraźnie zaznaczonym, morskim charakterem. Stąd też Talisker może cieszyć nie tylko początkujących pasjonatów single malt.
 

Talisker 10 cena i dostępność:

 
Talisker 10 kosztuje w Polsce od 150 do około 200 zł. Jest to uczciwa cena za whisky tego kalibru. Warto wiedzieć, że niewiele taniej można zakupić podstawową wersję z oferty destylarni czyli Talisker Skye. Jest to whsky bez określonego wieku. W moim odczuciu, warto jednak zapłacić odrobinę więcej za wersję 10-letnia. Różnica jest naprawdę niewielka – czasem to około 10 zł. W przypadku Talisker 10 years old otrzymasz whisky naprawdę złożoną i bogatą – to rzadkość jeśli chodzi o whisky, która spędziła w beczkach 10 lat.

 


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *