Bunnahabhain 12 opinie i test

Bunnahabhain 12 years old

Bunnahabhain 12 to podstawowa whisky z oferty tej destylarni. Wypusty po 2010 roku (tak jak recenzowana wersja) butelkowane są bez filtracji na zimno i bez dodawania karmelu – cieszy mnie zatem taki standard. Ta 12-letnia whisky single malt, trochę odbiega od utartego stereotypu whisky z Islay. Dlaczego? Przekonajmy się na podstawie degustacji.

 

Podstawowe informacje o recenzowanej whisky:

  • Destylarnia: Bunnahabhain
  • gatunek: single malt scotch whisky
  • Cena: whisky od 150 do 200 PLN
  • Wiek: whisky 12-letnia
  • ABV (zawartość alkoholu): 46,3 %
  • Nie filtrowana na zimno i nie barwiona karmelem

 

Bunnahabhain 12 test i nota degustacyjna:

Kolor: Miodowy
Zapach: Suszone owoce, morskie powietrze, rodzynki delikatnie, kompot z suszu, figi, ciastko, na końcu bardzo delikatna nuta dymu
Smak: Rozgrzewająca na języku, smak słodki, owocowy, marmolada pomarańczowa, śliwki, pomarańcze, powidła śliwkowe
Finisz: Dość dlugi z  z posmakiem czerwonych owoców i pomarańczy

 

Ocena 3,5 na 10 punktów

 

Bunnahabhain 12 ocena:
3.5/10

 

 

Bunnahabhain 12 cena i dostepnosc

 

Bunnahabhain 12 opinie i podsumowanie:

 

Bunnahabhain 12 to whisky nieco odbiegająca profilem od standardowego wyobreżenia o whisky z Islay. Dymu jest tutaj bardzo mało. I jeśli ktoś spodziewa się  uderzenia torfu i medykamentów, to nie znajdzie tego w podstawowej whisky od Bunnahabhain. Mamy tutaj z kolei whisky dość złożoną (jak na podstawkę i jak na 12 lat) i ciekawą – szczególnie w porównaniu do podstawek z Highland czy Speyside. W zapachu mamy suszone owoce, rodzynki, kompot z suszu, figi i ciastka. Jest tez morskie powietrze – przecież to whisky z Islay. W smaku testowana Bunna jest dość słodka. Idzie w stronę dżemów i marmolad o smaku śliwkowym i pomarańczowym. Finisz jest dość długi z posmakiem owoców. A gdzie dym? No właśnie…

 

Bunnahabhain 12, czyli Islay bez dymu

 

Zwykle Islay kojarzy się z whisky mocno torfowymi i fenolowymi. Nie bez przyczyny, bo działają tutaj destylarnie takie jak Ardbeg czy Laphroaig, a ich podstawowe wypusty to klasyka torfowej whisky. Z testowaną Bunną jest trochę inaczej. Tutaj zawartość fenoli mamy na poziomie 1-3 ppm (dla porównania Ardbeg 10 to 50-55 ppm). Dym w Bunnahabhain 12 jest ledwo wyczuwalny i stanowi jeden z ostatnich akordów w palecie aromatycznej tej whisky.

 

Podsumowując: jeśli szukasz whisky nieco deserowej, ale niebanalnej i złożonej z pewnością powinieneś się zastanowić nad testowaną Bunną. Jeśli szukasz z kolei mocno torfowej whisky – sprawdź inne destylarnie z Islay.

 

Bunnahabhain 12: cena i dostępność

 

Bunnahabhain 12 to podstawowa whisky i jest szeroko dostępna. Możemy ja spotkać nie tylko w specjalistycznych sklepach, ale również na półce większych supermarketów. Bunnahabhain 12 to cena zwykle w okolicach 170-250 zł czyli poziom 40-50 euro za butelkę.

 

Bunnahabhain 12 czarna butelka

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *