Port Askaig 19 letnia whisky

Port Askaig 19 years old

Port Askaig 19 to whisky z Islay butelkowana przez Specialty Drinks Ltd. – firmę należącą do właścicieli bardzo znanego sklepu The Whisky Exchange. Destylaty tworzące whisky pochodzą z destylarni Caol Ila. Sama nazwa whisky nawiązuje do miejsca, które znajduje się w sąsiedztwie destylarni – jest to północna przystań na wyspie Islay czyli właśnie Port Askaig. Dziś degustuję 19-letni wypust marki Port Askaig. Jest to kompozycja whisky z beczek po bourbonie zabutelkowana w mocy beczki (cask strenght). Sprawdźmy co oferuje nam ta butelka.

 

Podstawowe informacje o recenzowanej whisky:

  • Marka: Port Askaig
  • destylarnia: Caol Ila (undisclosed)
  • bottler: Speciality Drinks Ltd (SMS)
  • gatunek: single malt scotch whisky
  • Cena: whisky od 400 do 800 zł
  • Wiek: whisky 19-letnia
  • ABV (zawartość alkoholu): 50,4 %
  • Whisky cask strength, nie filtrowana na zimno i nie barwiona karmelem
  • Link do whiskybase tutaj: https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/40129/port-askaig-19-year-old-sms

 

Port Askaig 19 etykieta

 

Port Askaig 19 year old test i nota degustacyjna:

 

 Kolor: Białe wino
Zapach: Dym, morskie powietrze, sól, wędzona ryba, sok jabłkowy, skórki z jabłek, owoce morza skropione cytryną, nieco kwaśny, mocno mineralny, po dodaniu wody – wanilia, lukrowane pączki, miąższ z limonki
Smak: dębina, dym, słodko-kwaśny, wibrujący, wędzone cytrusy, dość gorzka  skóra z cytryny, skórki z limonki, delikatne akcenty woskowe
Finisz: długi z nutami dymu, mokrego drewna, wędzonych ryb, na końcu nieco gorzki (skórki z cytrusów)

 

Ocena 4,5 na 10 punktów
Port Askaig 19 ocena
4.5/10

Port Askaig 19 opinie i podsumowanie:

 

Port Askaig 19 to dość czysta i mineralna whisky. W zapachu mamy z początku morskie powietrze, sól, elegancki dym oraz owocowość jabłek i cytrusów. Aromat mocno zmienia się po dodaniu wody – pojawiają się wtedy bardzo słodkie nuty wanilii i lukrowanych pączków. Spodziewałem się takich aromatów, bo przecież whisky pochodzi właśnie z beczek po bourbonie. Na końcu powrót do klimatów kwaśnych: miąższ z limonki, skórki cytrusów w woskowym wykończeniu. W smaku już mamy przyjemne drewno, dym i sporo klimatów wędzonych i cytrusowych. Pierwsze skojarzenie: wędzone cytrusy? Da się tak? Najwyraźniej tak i bardzo ciekawe to jest.

 

Port Askaig 19 YO serwuje nam długi finisz z nutami dymu., który pod koniec degustacji staje się nieco gorzki. Goryczka nie kojarzy mi się jednak z taką, która pochodzi z drewna. Raczej ten posmak przypomina uczucie jakie towarzyszy żuciu skórki z cytryn czy limonów.

 

Moim zdaniem Port Askaig to przyzwoita, poprawna i dość złożona whisky z Islay. Torfowy charakter jest dobrze zintegrowany i pokazuje się w towarzystwie innych ciekawych aromatów i smaków.

 

Port Askaig 19 cena i dostępność

 

Whisky Port Askaig 19 posiada dość dobrą dystrybucję i dostępna jest w wielu specjalistycznych sklepach internetowych. Co ciekawe w chwili pisania recenzji nie jest dostępna w sklepie The Whisky Exchange ? Cena Port Askaig 19 to obecnie minimum 110 euro za butelkę.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *