glenfarclas 15 years old butelka i tuba

Glenfarclas 15 years old

Dziś na blogu degustacja rasowego przedstawiciela whisky z beczek po sherry. Czy Glenfarclas 15 yo faktycznie zasługuje na miano sherry bomb ?

Glenfarclas jest rodzinną i niezależną destylarnią ze Speyside w Szkocji. Od razu można zapytać dlaczego na etykietach whisky przedstawiana jest jako ta pochodząca z Highland? Otóż w 1836, gdy destylarnia została założona przez rodzinę Grantów teren należał wtedy do Highland (podnóża góry Ben Rinnes). Szkoci uwielbiają nawiązania do tradycji – stąd na etykietach Glenfarclasa wciąż widnieje „highland single malt whisky”.
W portfolio Glenfarclasa ciężko znaleźć whisky finiszowaną w beczkach po marsali, porto czy chardonnay. Gorzelnia produkuje whisky w tradycyjny sposób w alembikach ogrzewanych ogniem. Destylaty najczęściej starzone są w beczkach bo sherry z czego właśnie słynie Glenfarclas.
Gorzelnia skutecznie opiera się światowym trendom i niemal każdy wypust posiada oznaczenie wieku. Chwała im za to. Dziś testujemy 15-letnią whisky dostępną z podstawowej oferty destylarni.

 Podstawowe informacje o recenzowanej whisky:

Glenfarclas 15 years old nota degustacyjna:

Kolor: bursztynowa

Zapach: wzmacniane wino – sherry, bardzo dojrzale żółte owoce, truskawki, melon, winogrona, pieczone jabłka, ciasteczka, słodkie przyprawy: imbir, cynamon, sezam

Smak:  cytrusy, toffi, krówki (cukierki), słodko-kwaśny, pomarańczowy miąższ
Finisz:  średnio-długi, dębowy, drewniany, nieco perfumowany, delikatnie owocowy

 

Glenfarclas 15 ocena: 4 na 10 punktów

 

Glenfarclas 15 ocena:
4/10

 

 

Glenfarclas 15 year old opinia  i podsumowanie:

Glenfarclas 15 to jedna z moich ulubionych whisky w klimacie sherry. Nieco wyższa moc i brak filtracji na zimno oraz jakość użytych beczek do maturacji sprawia, że mamy przyjemność obcować z trunkiem, w którym wszystko gra. Możemy wspomnieć, że ta wyższa moc niekoniecznie dotyczy droższych butelek z podstawowej oferty, bo tak wersja:  Glenfarclas 17-sto, 18-sto i 21-dno i 25-cio letnia butelkowane są obecnie z mocną 43%.

 

Glenfarclas 15  – klasyczna whisky w klimacie sherry

 

Dla mnie jest to klasyczna whisky w klimacie sherry, której trzeba spróbować. Jest bogata i złożona a jednocześnie świeża i owocowa. Sam trunek nie jest całkowicie zdominowany przez sherry, choć jej wpływ jest bardzo wyraźnie zaznaczony. Whisky jest w stanie przyjąć sporą ilość wody podczas degustacji. Mamy zatem do czynienia z naprawdę treściwym i skoncentrowanym smakiem trunku – najczęściej świadczy to o wysokiej jakości samego destylatu jak i beczek użytych do maturacji.
Miniaturka Glenfarclas 15yo często jest dodawana jako gratis przy zakupie podstawowej whisky z oferty gorzelni czyli Glenfarclas 10 years old. Dziesiątka jest dostępna naprawdę szeroko i robiąc zakupy choćby  w markecie często możemy trafić na promocję i otrzymać sampla Glenfarclasa 15-tki. To dobry sposób, by spróbować Glenfarclas 15, jeśli nie mieliście jeszcze okazji, a zdecydowani jesteście na zakup wersji 10-letniej. Warto porównać smak obydwu whisky i sprawdzić na ile smak i zapach wersji 15-letniej jest bogatszy.

Glenfarclas 15 years old miniaturka 5 ml


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *