Finlaggan Old Reserve butelka i karton

Finlaggan Old Reserve

Finlaggan Old Reserve to single malt whisky z Islay w z dolnej półki cenowej. Jak przystało na whisky z Islay charakteryzuje się mocno torfowym charakterem. Co ma do zaoferowania po za dymnym charakterem i niską ceną?

 

Finlaggan Old Reserve – torfowa whisky z Islay

 

Finlaggan to tzw. bastard malt. Na wyspie Islay nie istnieje destylarnia o nazwie Finlaggan. Destylat z pewnością pochodzi z wyspy Islay, niestety producent nic nie mówi, z której destylarni pochodzi. Najczęściej mówi się, że destylat pochodzi albo z destylarni Lagavulin albo Caol Ila. Niektórzy podejrzewają, że dostawca destylatu może się zmieniać z zależności od wypustu, choć moim zdaniem jest to mało prawdopodobne.

 

Whisky mocno dymna – szczególnie na początku degustacji. Jeśli postoi trochę w kieliszku wydobywają się delikatne nuty orzechów, morskiego powietrza jak również skóry. Aromaty skóry charakterystyczne są dla destylatów nieco starszych takich które spędzają w beczkach około 16-18 lat. Finlaggan musi zawierać zatem pewną ilość starszej whisky, co zaskakuje w niedrogiej whisky bez określonego wieku (NAS -No Age Statement).

 

Podstawowe informacje o recenzowanej whisky:

  • Destylarnia: Finlaggan
  • Wiek: Nas
  • Cena: 100-150 PLN
  • ABV (zawartość alkoholu): 40,0 %
  • Jest filtrowana na zimno
  • Jest barwiona karmelem.

 

Finlaggan Old Reserve nota degustacyjna:

Kolor: jasny, słomkowy, białe wino.

Zapach: fenolowy, dymny , olej silnikowy, guma, opony, po dodaniu wody delikatnie drewniany, morskie powietrze, skóra, orzechy

Smak: oleisty, słodko-kwaśny, nuty pomarańczy, cytrusów, skórki cytrynowej

Finisz: średnio długi, dymny i nieco kwaskowy

 

Finlaggan Old Reserve ocena: 3 na 10 punktów

 

Finlaggan Old Reserve ocena:
3/10

 

Finlaggan Old Reserve opinia i podsumowanie:

 

Whisky ma wiele do zaoferowania – szczególnie biorąc pod uwagę jej cenę. Nuty starszych destylatów w prostym NASie z dolnej półki cenowej ? Aromaty skóry są bardzo wyraźne, szczególnie pod koniec degustacji. Opróżniony kieliszek po Finlagganie zaczyna pachnieć jak nowiutkie, skórzane rękawiczki. Moim zdaniem bardzo na plus.

 

Według Finlaggan mnie spokojnie może konkurować np. z Laphroaigiem 10 years. Szkoda, że whisky zabutelkowana jest niższą mocą, jest filtrowana na zimno i delikatnie barwiona. Brak filtracji i dodatków w postaci karmelu sprawiło by, że Finlaggan byłby jeszcze lepszy. Zabiegi te podniosły pewnie jego bardzo niską cenę, która w tym momencie oscyluje w granicach 22 – 28 euro za butelkę. Finlaggan Old Reserve to whisky o jednym z najlepszych stosunków jakości do ceny.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *