Recenzja whisky Mortlach 1987 Adelphi

Mortlach 1987 Adelphi

Dziś testowałem ciekawy wypust z destylarni Mortlach – butelkowany przez Adelphi. Whisky trafiła do beczki w 1987 roku i została zabutelkowana w roku 2014. Jest to beczka po sherry ponownego napełnienia – czyli tzw. refill. Biorąc pod uwagę kolor trochę mu brakuje do dobrze zsherrowaneych Mortlachów z wczesnych lat 90-tych. Czy jednak Mortlach 1987 AD czymś nas zaskoczy w degustacji?

 

Podstawowe informacje o recenzowanej whisky:

 

  • Destylarnia: Mortlach
  • cask: 3101
  • gatunek: single malt scotch whisky
  • Cena: whisky od 800 do 1600 zł
  • Wiek: whisky 26-letnia
  • ABV (zawartość alkoholu): 57,5 %
  • Whisky single cask, cask strength, nie filtrowana na zimno i nie barwiona karmelem
  • Link do whiskybase tutaj: https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/53424/mortlach-1987-ad

 

Test whisky Adelphi Mortlach 1987 - etykieta

 

Mortlach 1987 AD test i nota degustacyjna:

 

Kolor: słomkowy
Zapach: kwaśny sok z jabłek, skórki z jabłek, świeże winogrona, cynamon, mandarynki, dębina, pestki z cytrusów (pomarańcze, grejpfruty), pomelo
Smak: bardzo intensywna w smaku, tłusta,  słodko kwaśna, mandarynki, później już bardziej wytrawna: orzechy, skórki pomarańczowe, pestki z cytrusów, grejpfruty
Finisz: bardzo długi, nutami skórek pomarańczowych, grejpfrutów nieco wysuszający w taki właśnie pestkowy sposób

 

Ocena 6,5 na 10 punktów
Mortlach 1987 AD ocena:
6.5/10

Mortlach 1987 AD opinie i podsumowanie

 

Whisky to nieszczególnie ciemny refill po sherry. Nie wygląda okazale choć wiek już może wyglądać ciekawiej, bo whisky spędziła 26 lat w beczce. W zapachu mamy sporo cytrusów: pomelo, grejpfruty, pomarańcze i przede wszystkim mandarynki – czego się spodziewałem. Oprócz tego trochę dębiny, jabłek, odrobina cynamonu. Jednak co najbardziej zaskakuje w tej whisky to SMAK: tłusty, intensywny, wręcz uderzający, po prostu potężny. Na języku ten Mortlach 1987 AD jest niesamowicie intensywny i jest kontynuacją tego co znajdujemy  w zapachu. Whisky zmierza jednak w taką nieco pestkową stronę i tak finisz jest bardzo długi, ale w klimacie skórek z cytrusów i pestek.

 

Mortlach 1987 Adelphi kolor whisky

 

Mortlach vs Caol Ila

 

Mocno chciałem porównać smak tego Mortlach z opisaną już tutaj Caol Ilą od MacKillopsa. Głównie z racji tego, że w palecie obydwu whisky mocno mocno zaakcentowane są mandarynki. Obiektywnie muszę stwierdzić, że Caol Ila jest jednak sporo ciekawszą whisky od tego Morlacha. W Mortlachu oprócz mandarynek – mamy sporo grejpfrutów i pestek. Mortlach 1987 jest dużo bardziej agresywny, cierpki i taniczny – Caol Ila jest za to elegancka i pięknie ułożona. W Mortlachu brakowało mi również eleganckiego aromatu drewna, który z kolei mocno był zaakcentowany we wspomnianej Caol Ili. Tutaj to po prostu dębina – nie jest elegancka.

 

Mortlach 1987 AD cena i dostępność

 

Recenzowany Morltach 1987 od Adelphi został zabutelkowany w roku 2014. W tym momencie nie udało mi się znaleźć sklepu, który oferowałby tę whisky online. Z kolei whisky pojawia się na aukcjach notując cenę w okolicach 220-260 euro w ostatnim roku. Biorąc pod uwagę wszystkie koszty związane z zakupem na aukcji, należy się liczyć z tym, że Mortlach w takiej wersji to cena około 1100 zł – 1200 zł za butelkę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *