Glen_Grant_najtanszy_single_malt

Glen Grant Major’s Reserve

Glen Grant, czyli znana destylarnia ze Speyside, oferuje swój podstawowy wypust pod nazwą Major’s Reserve. Jest to najtańsza whisky single malt na rynku i jeśli uda nam się ją kupić w promocyjnej cenie przebija nawet dyskontowe bastard malty z LIDLA czy Biedronki. Glen Grant należy dziś do koncernu Campari i  jeśli chodzi o oficjalne wypusty destylarni nie jest ich wiele, a Mojor’s Reserve jest tym podstawowym. Glen Grant to też whisky, która często pojawia się u niezależnych bottlerów. Tam dla odmiany możemy znaleźć wiele bardzo dobrych, starych i drogich butelek, najczęściej pochodzących od Gordon & MacPhail. Dziś jednak skupimy się na podstawowym, oficjalnym wypuście i sprawdzimy, co może zaoferować ten niedrogi single malt od Glen Granta.

Podstawowe informacje o recenzowanej butelce:

 

Glen Grant Major’s Reserve nota degustacyjna:

Kolor: bursztynowy
zapach: bardzo słodki i dość intensywny: miód, landrynki, lukier, wanilia, toffi, trochę alkoholu, lakier do paznokci, zielone jabłka, delikatne nuty truskawek,  – nos bardzo ładny i intensywny
smak: miód, banan, przyprawy, na końcu bardziej wytrawny z delikatnymi nutami ziół i świeżego drewna, obecny alkohol
finisz: krótki, a nawet bardzo krótki, iskrzący z nutami słodkich przypraw

 

Glen Grant ocena: 1.5 na 10 punktów

Glen Grant Major's Reserve ocena:
1.5/10

 

Glen Grant Major’s Reserve opinie i podsumowanie:

Glen Grant Major’s Reserve nie jest to single malt dla dyskontu, nie jest to żaden bastard malt, nie jest to nawet vatted malt, lecz uczciwy wypust znanej destylarni. Największą zaletą tej whisky jest intensywny zapach – w moim odczuciu bardzo słodki. Z kolei smak jaki oferuje Major’s Reserve jest dość prosty, ale poza obecnym alkoholem nie ma tutaj większych wad.

 

Czy Glen Grant Major’s Reserve to dobry single malt dla początkujących ?

 

Biorąc pod uwagę niską cenę i nieco zachowawczy charakter przekazu, można zapytać czy Glen Grant to dobry single malt dla początkujących? Wydaje mi się, że jeśli chcemy przejść na następny etap, np. po przygodzie z blendami warto wybrać butelkę, która będzie wyraźnym, jakościowym krokiem naprzód nawet względem dobrych blendów. Jeśli miałbym polecić whisky single malt na początek, chciałbym, żeby charakteryzowała się:
  • rozsądną, niską ceną – okolice 100 zł za butelkę
  • posiadała określenie wieku -najlepiej whisky 10-letnia lub 12-letnia
  • była w miarę ułożona i dojrzała, gdzie alkohol nie jest ostry i jest dobrze skomponowany – to powinien  zagwarantować nam właśnie okres maturacji – patrz punkt wyżej
  • nie posiadała „trudniejszych” aromatów (mocne nuty dymu, octu, nuty kwaśne, kamforowe itd).
  • powinna być łatwo i szeroko dostępna

 

 Glen Grant Major’s Reserve spełnia tylko trzy punkty z moich wymagań względem whisky single malt dla początkujących. Jest to whisky dostępna, bardzo tania i nie posiada trudnych aromatów – jak klasyczna whisky ze Speyside. Niestety Glen Grant nie ma określonego wieku i posiada przypadłość młodej whisky – alkohol jest wyczuwalny, nieułożony i nieco ostry.

 

Czy warto kupić najtańszy single malt na rynku?

 

Moim zdaniem Glen Grant Major’s Reserve to tania whisky single malt, która świetnie sprawdzi się w zastępstwie za blended whisky. Jeśli uda wam się kupić tego Glen Granta w promocyjnej cenie,  to naprawdę warto, zamiast wybierać jakiegoś blenda (no chyba, że jest to Islay Mist). Jeśli trafimy na promocję whisky Glen Grant, cena za butelkę może wynieść około  60-70 zł. W takiej cenie ta whisky raczej będzie poza konkurencją. W zamian otrzymamy:
  • młodą whisky single malt
  • whisky ze znanej destylarni
  • intensywny i słodki aromat

 

Należy jednak pamiętać, że Glen Grant to młoda whisky single malt. Przez krótki okres dojrzewania w Glen Grancie obecne są nuty acetonu czy też lakieru do paznokci. Z drugiej strony mamy bardzo intensywne nuty słodkie: landrynki, lukier, toffi przez co zapach w całości jest dość dobrze zbalansowany. Jeśli chodzi o smak, tutaj niestety jest trochę gorzej. Młody wiek whisky skutkuje nieco alkoholowym smakiem i finiszem.

 

Glen Grant cena regularna: czy to wciąż okazja?

 

Podsumowując: testowany Glen Grant w promocyjnej cenie jest jakąś opcją by spróbować whisky single malt i wydać na butelkę mniej niż 80 zł. Ciężko będzie znaleźć coś równie dobrego, szczególnie biorąc po uwagę, że w tym zakresie cenowym oferowana jest głównie whisky blended, często bez określonego wieku. Jeśli mówimy o cenie regularnej czyli okolice 90 zł -100 zł – tutaj zastanowiłbym się czy nie polować na coś lepszego, ewentualnie dołożyć odrobinę i celować w 10-letnią whisky single malt.

 

Glen Grant tania single malt

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *