Miltonduff 2005 Duncan Taylor butelka

Miltonduff 2005 Duncan Taylor

Trafiłem ostatnio na młodą, ośmioletnią whisky finiszowaną w beczkach po sherry, czyli Miltonduff 2005 od Duncana Taylora. O tej whisky słyszałem już kilka dobrych słów. Tym bardziej nie mogłem sobie odmówić drama, gdy zobaczyłem ją ofercie pewnego baru., bo samą whisky już raczej ciężko kupić w sklepach.

 

Miltonduff 2005 DT w barze

 

Tym wpisem chciałbym rozpocząć dwa nowe cykle, które pozwolą, by na blogu pojawiło coraz więcej (mam nadzieje) wartościowych recenzji i testów: Bar tasting, w którym będą pojawiać się oceny na podstawie degustacji w barze oraz sample tasting – gdzie ocena jest na podstawie sampelków. Recenzje będą oznaczone stosownym tagiem co pozwoli zidentyfikować w jaki sposób odbyła się degustacja. Cykl zaczynamy od whisky wydestylowanej w roku 2005 pochodzącej ze Speyside z destylarni Miltonduff. Whisky trafiła do butelek w roku 2014 w ramach serii Octave.

 

Podstawowe informacje o recenzowanej whisky:

 

  • Destylarnia: Miltonduff
  • Bottler: Duncan Taylor
  • Gatunek: single malt whisky
  • Cena: whisky od 250 do 400 PLN
  • Wiek: whisky 8-letnia
  • ABV (zawartość alkoholu): 55,6 %
  • Whisky single cask, cask strength, nie jest filtrowana na zimno i nie jest barwiona karmelem
  • Link do whiskybase tutaj: https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/56271/miltonduff-2005-dt

 

Miltonduff 2005 Duncan Taylor test i nota degustacyjna:

 

Kolor: Mahoniowy
Zapach: Orzechy, migdały karmel, piernik, suszone śliwki, rodzynki, cynamon, na końcu delikatne nuty tytoniowe
Smak: Nieco wytrawny i kwaskowy, orzechy włoskie, skórki z orzechów włoskich – świeżo sparzone,  raczej prosty i mało żłożony, pózniej trochę owoców i masło orzechowe
Finisz: Średnio-długi, słodko-kwaśny, z nutami owocow i przypraw, śliwek suszonych i migdałów

Miltonduff 2005 DT ocena 5,5 / 10 punktów

 

Miltonduff 2005 Duncan Taylor ocena:
5.5/10

 

 

Miltonduff 2005 DT opinie i podsumowanie:

 

Testowany Miltonduff to mega orzechowa bomba. Orzechy czuć bardzo wyraźnie, uczucie jest porównywalne ze smakowaniem świeżo sparzonych orzechów włoskich.

 

Miltonduff od Duncana Taylora to dość ciekawa whisky, szczególnie gdy weźmiemy pod uwagę, że mamy do czynienia z whisky, która spędziła w beczkach tylko 8 lat. Kolor whisky zapowiada sporo sherry w smaku i aromacie. Co ciekawe seria Octave od Duncana Taylora charakteryzuje się tym, że whisky nie dojrzewała przez cały okres w sherrowych beczkach, a jest w nich „tylko” finiszowana przez okres 6 miesięcy  Beczki musiały być świetnej jakości, skoro jedynie przez finiszowanie udało się uzyskać tak wyraźny wpływ sherry w tej whisky. Na minus: mała złożoność smaku i niezbyt długi finisz, ale czy oczekujemy złożoności po ośmioletniej whisky ?

 

Miltonduff 2005 DT cena i dostępność

 

Beczki typu octave są dość małe, tak więc z jednej beczki rozlewane jest zwykle około 80-90 butelek whisky single cask. Oznacza to, że dobra whisky dosyć szybko się wyprzedaje ? Ja próbowałem recenzowanej whisky w barze, jeśli chodzi o sklepy w tym momencie już dość trudno trafić na akurat tę butelkę. Pierwotnie cena Miltonduff 2005 Duncan Taylor to około 300 zł czyli równowartość 70 euro.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *