Kilkerran 12 years old butelka i tuba

Kilkerran 12 years old

Kilkerran 12 to wypust destylarni Glengyle założonej 1872 w Campbeltown. Glengyle to właściwie siostrzana destylarnia dla Springbank, podobnie jak Hazelburn i Longrow. Glengyle działała do roku 1925 by w obliczu psującej się koniunktury zaprzestać produkcji na kolejne 75 lat. . W roku 2000 została odkupiona (a właściwie budynki, które po niej zostały) przez przedstawicieli rodziny Mitchell. Rozpoczął się proces reaktywacji, zostały zakupione alembiki z gorzelni Ben Wywis, by finalnie w roku 2004 wznowić produkcję. Niestety nie udało się kupić praw do marki Glengyle, stąd właściciele musieli inaczej nazwać whisky produkowaną w Glengyle. Nazwa Kilkerran nawiązuje do galickiego Ceann Loch Cille Chiarain, która oznacza nazwę celtyckiej osady, która niegdyś istniała w okolicach Campbeltown.

Kilkerran 12 years jest długo wyczekiwanym wypustem, po serii Work in Progress , jako jego finalna ewolucja. Whisky produkowane jest z lekko zatorfionego słodu, pochodzącego z gorzelni Springbank.

Podstawowe informacje o recenzowanej butelce:

  • Destylarnia: Glengyle
  • Wiek: 12 lat
  • Cena: 200 – 250 PLN
  • ABV (zawartość alkoholu): 46%
  • Nie jest filtrowana na zimno
  • Nie jest barwiona karmelem.

Kilkerran 12 years old nota degustacyjna:

Zapach: delikatny dym, przyprawy, cytrusy, zielone owoce, gruszki, drewno dębowe, trawa, mokra ziemia, imbir
Smak: oleisty, słodko-kwaśny, delikatnie dymny, cytrusy, zielone owoce, skórka z jabłka, skórka pomarańczowa
Finisz: długi z nutami żółtych i zielonych owoców i dymu

 

Kilkerran 12 ocena: 4,5 na 10 punktów
 

Kilkerran 12 ocena:
4.5/10

 

Kilkerran 12 years old opinia i podsumowanie:

W roku 2016 w wielu opiniach na temat Kilkerrana pojawia się stwierdzenie best value for money. Faktycznie mamy do czynienia z wypustem, który oferuje niesamowitą jakość względem ceny. Whisky jest nie barwiona karmelem i nie filtrowana na zimno (jak wszystkie wypusty z grupy Springbank). Oferuje złożony i dojrzały smak z długim i ciekawym finiszem. Whisky można było nabyć z kwocie około 45 euro. To bardzo uczciwa cena za whisky limitowaną, dojrzałą i wielowymiarową. Dla mnie jedną z najlepszych whisky, które piłem w 2016 roku jest właśnie Kilkerran 12. Opinie dostępne na wielu blogach specjalistycznych potwierdzają wysoką jakość tego wypustu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *