Springbank 2002 - 14 years old

Springbank 2002 Bourbon Wood

Dziś test whisky z destylarni Springbank: świeżutki, wrześniowy wypust czyli 14-letnia whisky Springbank 2002 Bourbon Wood. Whisky skomponowana z beczek po bourbonie i oferowana w limitowanej serii 9000 butelek. Sprawdźmy jak wypada w degustacji.

 

Podstawowe informacje o recenzowanej whisky:

* Destylarnia: Springbank
* Gatunek: single malt scotch whisky
* Cena: whisky od 400 do 800 PLN
* Wiek: whisky 14-letnia
* ABV (zawartość alkoholu): 55,8 %
* Whisky cask strength, nie filtrowana na zimno i nie barwiona karmelem
* Link do whiskybase tutaj: https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/99739/springbank-2002

 

Etykieta springbank 2002 rodzaj beczki

 

Springbank 2002 test i nota degustacyjna:

 

Kolor: żółto złoty
Zapach: Świeży i słodki, wanilia przede wszystkim, później cytrusy, jeżyny, lukier cytrynowy, potem trochę słodki i delikatnie kwaśny, po dodaniu wody nieco morski. Na końcu pojawia się ananas i żółte jabłka
Smak: Najpierw słodko i waniliowo, a później springbankowo: smak słodko-kwaśny, gruszki, cytryny, kwaśne jabłka, limonka, kwaśny jogurt
Finisz: Średnio długi z nutami skórki z cytryny, dębiny i skórki pomarańczowej

 

Ocena 4,75  na 10 punktów

 

Springbank 2002 Bourbon Wood ocena:
4.8/10

 
Springbank 2002 butelka

 

Springbank 2002 Bourbon Wood opinie i podsumowanie:

 

Whisky jest w mocy beczki, ale komponowana jest z różnych beczek po bourbonie. Tutaj mamy kupaż beczek typu first fill i refill. Na mój gust first filla jest naprawdę pokaźna ilość, bo aromatów waniliowych jest naprawdę sporo i…. No właśnie: Do mnie nie do końca przemawiają te mocno waniliowe nuty w tej whisky.
Na początku pachnie ona zupełnie nie jak Springbank. Wąchasz po raz pierwszy i zastanawiasz się, gdzie te kwaśno octowe aromaty? Oczywiście, w końcu się też pojawiają – szczególnie po dodaniu wody – choć nie są tak intensywne jak np. w Springbank 10.

Bardzo lubię w Springbanku właśnie te słodko kwaśne klimaty: lekko octowy zapach, śliwki w occie itd. Tutaj to wszystko jest, ale nie aż tak intensywne i nie końca gra mi z tym wszystkim bourbonowa wanilia. Zamysł pewnie był taki, by uzyskać jogurtowy charakter malta przez połączenie nut kwaśnych i waniliowych. Udało się to, ale nie do końca trafia to w mój gust. Po pierwszej degustacji testowany springbank dostał 4. W kolejnych degustacjach nota nieco wyższa 4,5 – 4,75 bo kwasów zaczęło wychodzić trochę więcej. Wanilia przeszkadza mi jednak w dalszym ciągu.

 

Springbank 2002 cena i dostępność

 

Springbank 2002 zadebiutował w połowie września 2017 roku. Na początku był dostępny w kilku brytyjskich sklepach w cenie około £55 czyli około 65-70 euro. Wyprzedał się w zaledwie kilka godzin. Później zaczął pojawiać się w innych europejskich sklepach, ale w cenie już około 100 euro wzwyż. Pierwotna cena wydawała się dość atrakcyjna jak na limitowany Cask Strength od Springbanka, ale czy cena ponad 100 euro jest atrakcyjna za tę whisky?

karton springbank 2002

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *